خانه » اختصاصی Paper » راهنمای خرید دوربین عکاسی
تخفیف خرید ساعت هوشمند اپل واچ

راهنمای خرید دوربین عکاسی

هر روز به شمار علاقمندان به هنر عکاسی افزوده می گردد و دوربین های عکاسی طرفداران بیشتری پیدا میکنند. تاریخچه ی اختراع و اسنفاده از دوربین های عکاسی به قرن ۱۶ میلادی بر میگردد که اگر سیر تکاملی آن ها را بررسی کنیم به دو دسته کلی از انواع دوربین ها از نظر سیستم ثبت تصاویر بر می خوریم:فیلم و دیجیتال.

دوربین های عکاسی دیجیتال تصاویر را به صورت اطلاعات عددی و کدی در نوعی حافظه ی کامپیوتری ذخیره سازی می کنند ولی می توان گفت اساس کار این نوع دوربین های عکاسی مشابه دوربین های فیلم قدیم است که با عبور نور از دریچه یمخصوص تعبیه شده ،تصویر را ثبت می کنند.اگر بخواهیم دقیق تر به طرز کار دوربین های دیجیتال نگاهی بیندازیم،باید گفت دوربین های دیجتال مجهز به یک حسگر یا سنسور CCD هستند که به نور حساس می باشد و دقیقا کاری که فیلم انجام میدهد را به عهده دارد.

 

راهنمای خرید دوربین عکاسی

 

هر روز به شمار علاقمندان به هنر عکاسی افزوده می گردد و دوربین های عکاسی طرفداران بیشتری پیدا میکنند. تاریخچه ی اختراع و اسنفاده از دوربین های عکاسی به قرن ۱۶ میلادی بر میگردد که اگر سیر تکاملی آن ها را بررسی کنیم به دو دسته کلی از انواع دوربین ها از نظر سیستم ثبت تصاویر بر می خوریم:فیلم و دیجیتال.

دوربین های عکاسی دیجیتال تصاویر را به صورت اطلاعات عددی و کدی در نوعی حافظه ی کامپیوتری ذخیره سازی می کنند ولی می توان گفت اساس کار این نوع دوربین های عکاسی مشابه دوربین های فیلم قدیم است که با عبور نور از دریچه یمخصوص تعبیه شده ،تصویر را ثبت می کنند.اگر بخواهیم دقیق تر به طرز کار دوربین های دیجیتال نگاهی بیندازیم،باید گفت دوربین های دیجتال مجهز به یک حسگر یا سنسور CCD هستند که به نور حساس می باشد و دقیقا کاری که فیلم انجام میدهد را به عهده دارد.

ساختار تشکیل دهنده این سنسور دوربین دیجیتال،فتو سل های ریز هستند که به نور حساس می باشند و در زمان عکاسی به نسبت نوری که جذب می کنند،بار الکتریکی می گیرند.فتوسل های قرار گرفته در این سنسور ها به صورتی طراحی شده اند که هر یک می توانند تنها یک رنگ اصلی را به ثبت برسانند. این فتوسل های دوربین دیجیتال،پیکسل نیز نام دارند.همانطور که می دانید هر چه دوربینی دارای تعداد پیکسل های بیشتری باشد،عکس با کیفیت تر و با جزییات بیشتری ثبت خواهد کرد.سنسور های دوربین های دیجیتال دارای دو نوع CCD و CMOS می باشند که به ترتیب مخفف Charge -Coupled Device و Complementary Metal Oxide Semiconductor هستند.

برترین برند های دوربین دیجیتال

بعد از به روی کار آمدن دوربین های دیجیتال،سازندگان مختلفی دست به تولید انواع مدل های آن با مشخصات متفاوت و متنوع زدند. از جمله ی این سازندگان می توان به نیکون،کانن،المپوس؛سونی،سامسونگ و .. اشاره کرد.دوربین دیجیتال کانن در سال ۱۹۷۵ و در ژاپن به تولید اولیه رسید.دوربین دیجیتال cannon را می توان به دو دسته ی کلی تقسیم کرد:
دوربین های DSLR کانن که با نام EOS معروف هستند و دوربین های خانگی که توسط عکاسان معمولی و مبتدی استفاده می شوند که با نام PowerShot شناخته شده هستند.

از برندهای پر طرفدار دیگر دوربین دیجیتال می توان به سونی اشاره کرد.دوربین دیجیتال سونی را می توان یکی از موفق ترین تولیدات این شرکت دانست.قابل ذکر است که این شرکت تولیده کننده ی سنسورهای نیکون و پنتاکس نیز می باشد.نیکون یکی دیگر از برندهای شناخته شده دوربین دیجیتال است.دوربین دیجیتال نیکون از پر طرفدارترین نوع دوربین ها برای عکاسان حرفه ای و نیمه حرفه ای می باشد.جالب است بدانید شرکت نیکون اولین دوربین های دیجیتال را برای عکاسی در شاتل های فضایی و ناسا در سال ۱۹۹۱ تولید کرد.این کمپانی در تولید لنز دوربین نیز پیشتاز بود ولی در سال ۲۰۰۷ فروش لنز دوربین نیکون رو به کاهش رفت.

با نگاهی بسیار مختصر به برند سامسونگ در تولید دوربین های دیجیتال،این قسمت از مقاله را پایان می دهیم. دوربین دیجیتال سامسونگ،این شرکت چندملیتی کره ای،دارای تنوع سایر برند های نمی باشد ولی طرفاران مخصوص به خود را همیشه داشته است.از انواع دوربین دیجیتال سامسونگ می توان به ST69 اشاره کرد که که یک دوربین دیجیتال کامپکت یا خانگی می باشد.

انواع دوربین دیجیتال عکاسی

در این مقاله با ما همراه باشید تا انواع دوربین دیجیتال عکاسی را بررسی نماییم.دوربین های عکاسی بسته به نوع استفاده ای که از آن ها می شود،عکس ها و فضاهایی که در آن ها باید تصاویر ثبت بشوند به چند دسته تقسیم می شوند.

 

دوربین دیجیتال حرفه ای DSLR (Digital Single Lens Reflex)

این نوع دوربین ها دارای لنز هایی هستند که می توان آن ها را تعویض کرد و از نظر ساختار طراحی ،جثه ی بزرگ تری نسبت به سایر دوربین ها دارند.می توان گفت با کیفیت ترین لنزها و سنسور ها در دوربین های DSLR استفاده شده است و به همین خاطر دوربین مورد علاقه ی عکاسان حرفه ای هستند. تصاویر بازتاب شده در این نوع دوربین های عکاسی به طور مستقیم بر روی حسگرها نمی افتند و نوری که از لنز دوربین وارد می شود با بازتاب از یک منشور ۵ ضلعی و یه آینه به منظره یابی که در پشت دوربین قرار گرفته وارد می شوند.سوالی که مطرح می شود این است که آیا دوربین های DLSR یا به نوعی دیگر دوربین عکاسی حرفه ای همه دارای کیفیت مشابهی هستند؟

چند مولفه وجود دارد که تفاوت این نوع دوربین ها را مشخص می کند و در نظر گرفتن آن ها می تواند راهنمای خرید دوربین عکاسی حرفه ای باشد.از جمله ی این مولفه ها :کیفیت،تصویر،سازگاری،سرعت،منظره یاب اپتیکال،محدوده،تنظیمات دستی و صفحه نمایش نام برد.این مورد که صفحه نمایش دوربین شما از چه نوعی می باشد برای مثال LCD یا نوع دیگیر از صفحه نمایش می تواند فاکتور مهمی در خرید دوربین دیجیتال باشد زیرا LCD قابلیت نمایش زنده قاب تصویر را دارد.

 

دوربین دیجیتال حرفه ای

 

سرعت فاکتور مهم دیگری است که شامل سرعت راه اندازی و استفاده از دوربین،سرعت فوکوس و تاخیر در شاتر است هر چه دوربین دیجیتال با سرعت بیشتری داشته باشید قطعا به نفع شما خواهد بود.مورد دیگر سازگاری یک دوربین است،این سازگاری شامل قابلیت عوض کردن لنز دوربین و افزودن لوازم جانبی دیگر مانند فلش دوربین،فیلتر دوربین،هود دوربین و … می باشد.توجه داشته باشید که لنز دوربین کیفیت عکس ها را متفاوت می کند، پس توصیه می کنیم انواع لنز دوربین عکاسی،فیلتر لنز، هود لنز و حتی نحوه ی صحیح نصب هود لنز را بشناسید تا بتوانید عکس های با کیفیت تری به ثبت برسانید.در مورد کیفیت تصاویر لنز ها باید در نظر داشته باشید که هر چه سنسور ها بزرگتر شوند،کیفیت دوربین ها نیز بهتر خواهد شد.

سازندگان دوربین دیجیتال حرفه ای تنظیمات دستی متفاوتی را برای دوربین ها در نظر گرفته اند زیرا هر عکاسی مسلما ترجیح میدهد بر اساس کار و سلیقه ی خود تنظیمات متفاوتی را اعمال کند و اساس کار دوربین های عکاسی حرفه ای یا DSLR تنظمیات دستی است. منظره یاب اپتیکال در واقع همان آینه به کار رفته در دوربین دیجیتال حرفه ای است که بسته به نوع و کیفیتی که دارد قادر است تصاویری با تشابه بیشتر به واقعیت ثبت کند.منظره یاب نوری به شما در افزایش سرعت عکاسی هنگام فوکوس بر روی سوژه کمک زیادی خواهد کرد. اندازه ابعاد، وزن و سنگینی دوربین دیجیتال حرفه ای نیز همیشه قابل توجه عکاسان برای حمل و جا به جایی بوده است.

 

دوربین دیجیتال عکاسی کامپکت یا خانگی (Compact )

در این نوع دوربین ها لنز به بدنه وصل است و قابلبیت جدا شدن ندارد،از نظر ابعاد و وزن،کوچک و سبک می باشند.دوربین دیجیتال کانن و دوربین دیجیتال نیکون دارای تنوع بسیاری بوده و شخص خریدار دارای انتخاب های زیادی می باشد.این دوربین ها برای عکاسی ساده و نه حرفه ای طراحی شده اند به صورتی که اکثر تنظیمات آن ها مانند،فلش و نوردهی به صورت اتواتیک و خودکار تنظیم می شوند.بیایید کمی جزیی تر به بررسی این دوربین های عکاسی بپردازیم.

اولین مزیت دوربین های دیجیتال کامپکت کوچکی و سبکی آن ها است. به راحتی در فضای کوچک جای گرفته و بسیار آسان قابل حمل هستند و حتی می توانند همراه همیشگی شما باشند و نه در مواقع خاص.یکی از حالت های این دوربین ها حالت خودکار یا اتوماتیک است که می تواند تصاویر با کیفیت خوبی را ثبت کند البته کیفیت و وضوح قابل مقایسه با تصاویر دوربین عکاسی حرفه ای نیستند.

 

دوربین دیجیتال کامپکت

 

نمایشگر های دوربین عکاسی کامپکت معمولا از نوع LCD بوده و حتی گاها قابل چرخش هستند که به کاربر امکان عکسبرداری از خود را نیز می دهند.یکی از معایب این نوع دوربین ها،سنسور های کوچک است که به طور قطع قادر نیستند تصاویر با کیفیت بالا بگیرند.اگر سنسور های کامپکت ها بزرگ تر شوند با توجه به قیمت آن ها ،به فروش خوبی خواهند رسید.سرعت شاتر از زمان فشرده شدن و ثبت عکس کمی در این نوع دروبین های دیجیتال کم است و همچنین محدوده ISO نیز کوچکتر است.

از نقاط ضعف دیگر این دوربین ها عدم قابلیت استفاده از لوازم جانبی مانند فلش و لنز ها است و همچنین عدم تطابق آن ها با تکنولوژی های به روز با وجود همه موارد ذکر شده،قیمت مناسب آن ها باعث شده که خریداران خود را داشته باشد. قیمت روز دوربین عکاسی حرفه ای همیشه بالاتر از گران قیمت ترین دوربین کامپکت است.حتی دوربین دیجیتال دست دوم حرفه ای نیز قیمت بیشتری نسبت به دوربین خانگی معمولی دارد.

 

دوربین بدون آینه (Mirrorless)

دوربین های بدون آینه نسل جدید دوربین های دیجیتال هستند که ترکیبی از دوربین های کامپکت و DSLR محسوب می شوند. همانطور که در بالا اشاره کردیم دوربین های خانگی کیفین آن چنان مطلوبی ندارند و از طرفی دوربین های DSLR نیز را نمی توان همیشه همراه داشت و حمل و نقل آسانی ندارند.اگر به دنبال دوربین کوچک ولی با قابلیت ثبت تصاویر با کیفیت هستید،در فکرخرید یک دوربین دیجیتال عکاسی بدون آینه باشید.

این نوع دوربین ها همه ی مزایای دوربین عکاسی ای حرفه ای را دارا هستند از جمله سرعت بالا،تنظمیات کنترل دستی،فوکوس سریع،قابلیت عوض کردن لنز و در عین حال بدنه ی جمع و جور و کوچک. پس می توان گفت دوربین های نسل جدید تا اندازه ای مشکلات قبل را حل کرده اند.دوربین دیجیتال کانن EOS M نمونه ای از این نوع دوربین دیجیتالی است.

 

دوربین دیجیتال بدون آینه

 

برترین دوربین عکاسی نیکون و دوربین عکاسی کانن ۲۰۱۷

در ادامه به بررسی برترین دوربین دیجیتال نیکون و دوربین دیجیتال کانن در سال ۲۰۱۷ می پردازیم.دوربین عکاسی نیکون D850 جدیدترین دوربین دیجیتالی است که شرکت نیکون در سال ۲۰۱۷ تولید کرده است. از جمله امکانات این دوربین حرفه ای رزولوشن بالا و سرعت زیاد، عملکرد بسیار خوب و عالی، ثبت تصاویر بسیار با کیفیت،رابط SnapBridgeو سرعت پایین فوکوس اتوماتیک Live View یا پخش زنده می باشد.این دوربین عکاسی حرفه ای نیکون یک دوربین فول فریم است که البته گران قیمت نیز می باشد.دارای یک سنسور ۴۵٫۴ مگاپیکسلی است که امکان ثبت تصاویری با کیفیت بالا و جزییات زیاد را به شما میدهد.بدنه ی این دوربین دیجیتال حرفه ای آلیاژی است.

 

دوربین نیکون D850

 

دوربین حرفه ای دیگر که از جمله جدیدترین دوربین های دیجیتال نیکون است، دوربین نیکون D500 است که مجهز به سیستم اتوماتیک فوکوس است که بدنه ی مقاوم فلزی دارد.این دوربین سرعت عکاسی ۱۰ فریم بر ثانیه و عملکرد عالی و بی نقص ISO فراهم کرده است که برای عکاسی ورزشی و حیات وحش بسیار مناسب است.از دوربین دیجیتال کانن برتر ۲۰۱۷ می توان به دوربین EOS 5D Mark IV اشاره کرده است .این دوربین دارای سیستم فوکوس اتوماتیک بسیار پیشرفته،عکاسی فول فریم و فیلمبرداری Full HD video است. یک سنسور ۳۰٫۴ مگاپیکسلی نیز در این دوربین نیز جای داده شده است که باعث تمایز آن شده است.این دوربین دیجیتال کانن دروبینی بسیار سازگار است.

دوربین دیجیتال کانن حرفه ای برتر دیگر EOS 7D Mark II می باشد. این دوربین کانن از ساختار محکمی بهره می برد که سرعت ۱۰ فریم بر ثانیه داشته و دارای فوکوس اتوماتیک حرفه ای نیز می باشد.یک دوربین همه کاره که توسط آن عکاسی طبیعت ، ورزشی و حیات وحش را قادر هستید انجام دهید.قابلیت فیلمبرداری بسیار قدرتمندی داشته اما در عین دوربین دیجیتالی با بالاترین سرعت نیست.

دوربین کانن EOS 7D Mark II

 

راهنمای خرید لنز دوربین

در این مبحث بهتر است نگاهی به انتخاب بهترین نوع لنز دوربین عکاسی می اندازیم.همانطور که می دانید انواع مختلفی از عکاسی وجود دارد و دوربین دیجیتال برای هر حالت مختف بوده و به طبع لنز مورد استفاده آن نیز متفاوت است.برای عکاسی طبیعت ،مناظر در شهر و معماری باید قاب بزرگتری ار تصویر و صحنه داشته باشیم پس بهتر یک لنز واید برای دوربین دیجیتالی عکاسی خود استفاده کنید.یک لنز دوربین واید با فاصله کانونی کمتر ۲۵ میلی متری .

لنز دوربین حرفه ای

برای عکاسی خیابانی و مراسم مختلف بهتر است از بهتر است از لنزهایی بهره ببرید که دارای فاصله کانونی متغیر بوده مانند لنز با فاصله کانونی ۲۳ میلی متر و یا ۸۰ میلی متر . لنز هایی که به راحتی بر روی دوربین دیجیتال حرفه ای شما سوار شده و دارای فواصل کانونی متغیر باشند.برای عکاسی ورزشی که شاخه ای از عکاسی حرفه ای است باید به سوژه ها از فاصله ی دور نزدیک شد و بر روی آن ها زوم کرد پس مناسب ترین لنز این دوربین ها،دوربین های تله فتو می باشد.لنز های زوم ۷۰-۲۰۰ میلی متری دوربین نیکون و و کانن بسیار مناسب این نوع عکاسی می باشد.دوربین دیجیتال عکاسی مناسب عکاسی ورزشی باید قابلیت استفاده پی در پی ار شاتر برای سوژه های متحرک را داشته باشد.

راهنمای خرید دوربین عکاسی

در پایان مقاله بهتر است اشاره ای به راهنمای خرید دوربین عکاسی داشته باشیم.دوربین های دیجیتال با قیمت ها و مدل های متفاوت در بازار موجود می باشند که در این میان دوربین عکاسی دست دوم نیز طرفداران خود را دارد.فروش دوربین عکاسی دست دوم نیز همیشه رونق خود را داشته است. بهتر است برای خرید دوربین دیجیتال مناسب به ویژگی های زیر دقت داشت:
پیکسل: هر چه تعداد پیکسل و یا مگاپیکسل یک دوربین دیجیتال بیشتر باشد تصاویر با کیفیت تری خواهید داشت،بنا براین به این فاکتور توجه ویژه داشته باشید.

نوع زوم :میزان بزرگنمایی یا زوم دوربین دیجیتال عکاسی نیز مولفه ی قابل توجهی است که که با تغییر فاصله ی کانونی لنز به دست می آید. دوربین های عکاسی که فاقد زوم اپتیکال باشند معمولا قیمت مناسب و ارزان تری هستند.حافظه و باتری دو ویژگی بسیار مهم هستند. سعی کنید دوربین دیجیتالی که انتخاب می کنید یک دوربین با حافظه ی کافی و باتری اصل با عمر طولانی باشد. بسته به میزان عکاسی و نوع عکاسی که می کنید حافظه ی مورد نیاز مشخص می شود.

جمع بندی

در این مقاله سعی بر آن شد که دیدی کلی بر روی دوربین دیجیتال داشته باشیم و جنبه های متفاوت آن را بررسی کنیم.در هر حال انتخاب و خرید نهایی دوربین مناسب تان در آخر بر عهده ی خود شما است.بهتر است همیشه لیست قیمت دوربین دیجیتال و نمایندگی برند های معروف مانند نمایندگی کانن و نمایندگی نیکون را داشته باشیم و سعی کنیم بهترین خرید دوربین عکاسی را داشته باشیم.

دانلود اپلیکیشن اندروید عصر دیجیتال

درباره نویسنده Asrdigital

از دست ندهید

بهترین لنزهای زوم سوپر تله فوتو در سال ۲۰۱۷

برای عکاسی از حیات وحش نیاز به یک لنز تله فوتو بلند دارید. لنزهای تله …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *