خانه » اخبار Paper » بهترین لنزهای زوم سوپر تله فوتو در سال ۲۰۱۷
تخفیف خرید ساعت هوشمند اپل واچ

بهترین لنزهای زوم سوپر تله فوتو در سال ۲۰۱۷

برای عکاسی از حیات وحش نیاز به یک لنز تله فوتو بلند دارید. لنزهای تله فوتوی معمول دارای فاصله‌ کانونی از ۷۰ تا ۲۰۰ میلی‌متر هستند. لنزهایی که فاصله‌ کانونی آن‌ها بیشتر از ۳۰۰ میلی ‌متر باشد به‌عنوان لنز‌های سوپر تله ‌فوتو شناخته می ‌شوند. در دوربین‌هایی که حسگر آن‌ها فول‌ فریم نیست و کوچک‌ تر (دوربین‌های مجهز به سنسور کراپ) است، لنز‌هایی با فاصله‌ کانونی بیش از ۴۰ میلی ‌متر به‌عنوان لنز‌های تله‌ فوتو شناخته می‌شوند؛ هرچند بزرگنمایی تا فاصله‌ی کانونی ۵۰ میلی ‌متر بسیار جزئی خواهد بود. برای اینکه این موضوع را بهتر درک کنید، باید در عمل کارکرد لنز تله فوتو روی دوربین‌ها را با ثبت تصاویر مورد بررسی قرار دهیم.
کانن و نیکون لنزهای خاص خود با برند خود را دارند اما در این مورد (لنزهای تله فوتو) تامرون و سیگما را نیز نباید فراموش کرد.

 

بهترین لنزهای زوم سوپر تله فوتو در سال ۲۰۱۷

۱٫ Sigma 150-600mm f/5-6.3 DG OS HSM | S
این یک لنز سوپر تله ساخت شرکت سیگما می‌باشد که به طور اختصاصی برای دوربین‌های فول ‌فریم با مانت F نیکون ساخته شده است. فاصله کانونی معادل این لنز بر روی حسگرهای قطع متوسط برابر با ۹۰۰-۲۵ میلی‌متر خواهد بود. این لنز سیگما دارای بدنه‌ای با ابعاد نسبتاً کامپکت در مقایسه با لنزهای مشابه است و از مقاومت بالایی در برابر نفوذ گرد وغبار و رطوبت برخوردار است. یکی از ویژگی‌های قابل توجه این لنز لرزشگیر اپتیکال است. این سیستم لرزشگیر که به شتاب سنج نیز مجهز می ‌باشد و قادر است تکان‌های ناشی از لرزش دست و دوربین را تا حد زیادی کنترل کرده و به ثبت تصاویری بدون لرزش با وضوح و شارپنس بالا کمک کند.
ساختار اپتیکی این لنز از ۲۰ عدسی باکیفیت در ۱۴ گروه مختلف است که در میان آن‌ها یک عدسی FLD و سه عدسی SLD نیز وجود دارد. استفاده از این عدسی‌ها در ساختار اپتیکی این لنز سبب شده تا تصاویر از وضوح و شارپنس بالایی برخوردار باشند. عدسی‌های پشتی لنز نیز توسط پوششی خاص مقاومت بالایی در برابر چربی و گرد وغبار پیدا کرده‌اند. علاوه بر این، این لنز به موتور فوکوس خودکار اختصاصی سیگما (HSM) مجهز شده است که یک فوکوس خودکاری دقیق، سریع و بی‌صدا را فراهم می‌آورد. فوکوس خودکار این لنز به گونه‌ای است که عملکرد روان فوکوس را تضمین خواهد کرد. استفاده از مواد مقاوم در برابر حرارت در این لنز باعث گردیده تا در عین ثابت ماندن کیفیت و عملکرد اپتیکی آن، وزن و ابعاد تا ۳۰% کاهش یابد که دستاورد قابل توجهی است. همان ‌گونه که از یک لنز سوپر تله با چنین محدوده فاصله کانونی انتظار می‌ رود، کمینه فاصله فوکوس این لنز در حدود ۲٫۸ متر است.

۲٫ Nikon AF-S 200-500mm f/5.6E ED VR
ساختار اپتیکی این لنز از ۱۹ المان در ۱۲ گروه مختلف تشکیل شده است. از میان این المان‌های اپتیکی می‌توان به ۳ عنصر شیشه‌ای ELD اشاره کرد که پراکندگی نوری را به میزان قابل ‌توجهی کاهش می‌دهند. به علاوه تمامی المان‌های لنز توسط یک‌لایه مخصوص پوشانده شده تا از جذب نور و بازتاب داخلی نور جلو‌گیری شود. به لطف این ویژگی‌ها لنز ۲۰۰-۵۰۰ mm نیکون تصاویر را با وضوح و دقت رنگی بالایی بر روی سنسور دوربین تشکیل می‌دهند.
بیشینه دیافراگم لنز در سرتاسر فاصله کانونی ثابت و برابر با f/5.6 می‌باشد؛ بنابراین می‌توان در شرایط نوری مختلف، تصاویری با وضوح و روشناییِ قابل ‌قبولی گرفت. برای کنترل دقیق نوردهی یک مکانیزم الکترونیکی تنظیم دیافراگم در این لنز به کار گرفته شده تا با پایداری و سرعت بیشتری، به خصوص هنگام عکس ‌برداری پی‌در‌پی به عکاسی پرداخت. سیستم فوکوس خودکار این لنز به گونه‌ای طراحی شده تا بتوان سوژه‌های متحرک را با سرعت و دقت بالایی ردیابی و بر روی آن‌ها فوکوس کرد. استفاده از موتور فوکوس کاملاً بی‌صدا فوکوس خودکار را سریع‌تر و دقیق‌تر کرده است. همچنین می‌توان با استفاده از رینگ فوکوس نرمی که دور بدنه لنز طراحی شده به صورت دستی بر روی سوژه فوکوس کرد.
یکی از مشکلات بزرگ این لنز تار شدن و عدم وضوح تصویر در اثر کوچک ‌ترین لرزش‌های دست و دوربین در زمان عکاسی است. بسیاری برای حل این مشکل از رادیوتریگر‌ها و ریموت‌ها استفاده می‌کنند. ولی همچنان، در دوربین‌های DSLR به دلیل بالا رفتن آیینه دوربین تکان می‌خورد و تصویر تا حدودی محو به ثبت می‌رسد.
اگر چه این لنز برای دوربین‌های فول‌ فریم نیکون با سنسور FX طراحی شده است، ولی ‌می ‌توان آن را به دوربین‌های کراپ نیکون نیز متصل نمود. در این حالت فاصله کانونی معادل، برابر با ۳۰۰-۷۰۰ میلی ‌متر می‌باشد. همچنین برای پایداری بیشتر و بالانس وزنی دوربین بر روی سه ‌پایه، یک مانت اتصال لنز به سه ‌پایه در نظر گرفته شده که در صورت لزوم می ‌توان از آن استفاده کرد.

۳٫ Canon EF 100-400mm f/4.5-5.6L IS
اين لنز سوپرتله ‌زوم سري L داراي سيستم تثبيت‌ كننده‌ي اپتيكي تصوير با ۴ استپ (IS) است. عناصر فلورايتي و UD اين لنز باعث كاهش مؤثر پديده‌ آبراسيون مي‌شود. سيستم معلق اين لنز باعث بالا رفتن كيفيت تصوير درهمه‌ي فواصل كانوني مي‌شود. سيستم تثبيت‌ كننده‌ي تصوير اين لنز داراي دو حالت (عادي و پن) است. همچنين اين لنز با بسط‌ دهنده های EF 1.4x II و EF 2x II كانن سازگار است. سرعت فوکوس خودکار بالای این لنز شبیه لنز Canon’s 70-300mm است. با این حال، شارپنس در فاصله ۱۰۰-۴۰۰mm دارای افت است.

۴٫ Sigma 150-600mm f/5-6.3 DG OS HSM | C
علی رغم قمیت مناسب، این لنز دارای ویژگی های عالی و بی نظیری است. سیستم فوکوس خودکار دوگانه، دستی و خودکار است. برای جلوگیری از پدیده کریپ زوم میتوانید هر زمان که رینگ زوم دارای فاصله کانونی مشخص است قفل زوم را تغییر دهید. کیفیت ساخت این لنز بسیار خوب است اما دربرابر شرایط مختلف آب و هوایی مقاوم نیست. با این حال در قسمت ماونت لنز دارای یک رینگ پلاستیکی محکم است. سرعت فوکوس خودکار این لنز بسیار عالی است. در آخرین درجه گستره زوم کمی شارپنس تصاویر کاهش می یابد اما این میزان کمتر از لنز تامرون است.

۵٫ Canon EF 70-300mm f/4-5.6L IS USM
اين لنز تله ‌زوم كانن براي ثبت تصاوير باكيفيت و كاركرد سريع طراحي شده است و كيفيت ساخت لنزهاي سري L كانن را داراست. اين لنز براي افزايش كيفيت تصوير و كاهش اثرات پديده‌ي آبراسيون رنگي از دو عنصر UD استفاده كرده است. مكانيزم فوكوس معلق براي بالابردن دقت خطوط و وضوح، چه در هنگام فوكوس روي سوژه‌ي نزديك و چه در بينهايت به كار رفته است. سيستم تثبيت‌ كننده اپتيكي تصوير (IS) اين لنز تا چهار درجه آثار ناشي از لرزش دست يا دوربين را اصلاح مي‌كند. همچنين سيستم تثبيت‌ كننده تصوير اين لنز قادر است تا حتي روي يك سه ‌پايه‌ي محكم نيز به كار خود ادامه دهد. يك صفحه‌ نصب روي سه‌ پايه‌ مدل C (W II) به عنوان لوازم اضافي موجود است كه باعث نصب متعادل ‌تر لنز روي سه ‌پايه يا تك پايه مي ‌شود. اين لنز كه سطح خارجي آن داراي رنگ سفيد براق است، در مقابل غبار و آب مقاومت داشته و به‌ دلیل پوشش جديد فلورين در مقابل لكه‌هاي چربي و اثر انگشت نيز مقاوم است. اين موارد تميز نمودن آن را بسيار آسان مي‌كنند. اين لنز با حجم كم خود (به نسبت لنزهاي ديگر در اين گستره‌ فاصله‌ كانوني) گزينه‌اي مناسب براي عكاسي در سفرها و پياده‌ روي‌های طولاني مخصوصا برای عكاسان حيات وحش است.

۶٫ Tamron SP 150-600mm f/5-6.3 Di VC USD
این لنز یک لنز سوپر تله ۶۰۰-۱۵۰ میلی ‌متر با بیشینه دیافراگم F/5-6.3 ساخت شرکت تامرون است. این لنز برای حسگرهای FX فرمت با مانت F نیکون طراحی و ساخته شده است. با این وجود می ‌توان از آن برای دوربین‌هایی با حسگر DX نیز بهره گرفت که در این صورت فاصله کانونی معادل ۹۰۰-۲۲۵ میلی ‌متر را ارائه خواهد داد. این لنز از موتور فوکوس خودکار اختصاصی تامرون موسوم به USD بهره می ‌برد که فوکوس خودکاری دقیق و بی‌صدا را در اختیار کاربر قرار می‌ دهد. به لطف این موتور فوکوس خودکار می‌توان فوکوسی دقیق را بر روی سوژه‌های متحرک در دسترس داشت. همچنین این لنز از مکانسیم فوکوس دستی نیز برخوردار است و می ‌توان در همه شرایط به واسطه فوکوس دستی، با دقت بیشتری بر روی سوژه مورد نظر عمل فوکوس را انجام داد. از آنجایی که کم‌ ترین لرزش دست و یا دوربین هنگام عکاسی توسط لنزهای تله و سوپر تله می‌تواند اثرات مخرب شدیدی را بر روی کیفیت و وضوح تصویر بگذارد، این لنز به یک سیستم لرزشگیر نیز مجهز گشته که این لرزش‌ها را تا حداکثر ۴٫۵ استاپ برطرف نموده و به خلق تصاویری با پایداری بالا کمک شایانی می‌کند.
ساختار اپتیکی این لنز دارای المان‌های بسیار باکیفیتی است که در میان آن‌ها نام سه المان ED نیز به چشم می‌خورد. به ‌کارگیری از این المان در ساختار اپتیکی این لنز سبب شده تا احتمال بروز پراکندگی‌های رنگی به حداقل برسد و افزایش وضوح و شارپنس تصاویر میشود. علاوه بر این پوشش eBAND و BBAR سطح عدسی‌ها باعث گردیده تا شاهد پدید آمدن flare و ghosting در شرایط نوری مختلف نباشیم. علاوه بر این، این لنز دارای ساختاری مقاوم در برابر نفوذ آب و گرد وغبار است و از این رو می‌ توان با خیالی آسوده در شرایط محیطی و آب ‌و‌هوایی مختلف از آن بهره گرفت.

۷٫ Nikon AF-S 80-400mm f/4.5-5.6G ED VR
این لنز مناسب سفر و گردش‌، سبک‌ و استفاده راحت‌ و ساده است. این لنز می‌تواند برای عکاسی پورتره، حیات ‌وحش و طبیعت استفاده شود. سیستم لرزش‌گیر این لنزVR) ) باعث می‌شود تا آثار ناشی از لرزش دست یا دوربین تا ۴ پله جبران شود. موتور فوکوس خودکار فراصوتیSWM) ) این لنز باعث فوکوس خودکار سریع و بی‌ صدا می‌شود تا کاربر هیچ لحظه‌ای را از دست ندهد. پوشش‌های سطحی نانوکریستالN) ) و پوشش‌های سطحی فشرده‌ی یکپارچه‌SIC) ) این لنز، باعث جلوگیری از بازتاب‌های داخلی (Internal Reflections)، تشعشعات اضافیFlare) ) و پدیده‌ی شبح ‌وارگیGhosting) ) می‌شوند.

۸٫ Sigma APO 50-500mm f/4.5-6.3 DG OS HSM
این لنز دارای گستره‌ وسیع فاصله‌ کانونی، از نرمال تا سوپرتله (× ۱۰) است. سیستم لرزش‌گیر سیگما، آثار ناشی از لرزش دست یا دوربین را تا ۴ پله تصحیح می‌کند. بسیاری از عکاسان به ویژه عکاسان طبیعت نیازمند یک لنز همه کاره مانند این لنز هستند. چهار عدسی SLD با پاشش نوری بسیار کم باعث تصحیح رنگی و جلوگیری از خطاهای آبراسیون (Aberration) در کل گستره‌ زوم می‌شوند. پوشش‌های سطحی چند لایه‌ای عدسی‌های این لنز، باعث جلوگیری از تشعشعات اضافی (Flare) و شبح‌ وارگی (Ghosting) می‌شوند. سایز اتصال فیلتر (دهانه) لنز ۹۵ میلی ‌متر است. کاربرانی که از دوربین‌های قطع APS-C یا DX استفاده می‌کنند می‌توانند از یک مبدل (که به‌همراه لنز ارائه می‌شود) برای کوچک ‌تر کردن سایز دهانه به ۸۶ میلی‌ متر استفاده کنند. لطفاً‌ توجه کنید که امکان استفاده از فیلترهای پولاریزه‌ی مدور به همراه این لنز وجود ندارد و در صورت نصب، امکان برداشتن فیلتر از روی لنز وجود ندارد.

buy.png

دانلود اپلیکیشن اندروید عصر دیجیتال

درباره نویسنده Asrdigital

از دست ندهید

راهنمای خرید دوربین عکاسی

هر روز به شمار علاقمندان به هنر عکاسی افزوده می گردد و دوربین های عکاسی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *