خانه » اختصاصی Paper » آیا فرکانس پایه CPU هنوز جز مشخصات مطرح است؟
تخفیف خرید ساعت هوشمند اپل واچ

آیا فرکانس پایه CPU هنوز جز مشخصات مطرح است؟

حدود ۱۳ سال است که CPU قادر به تغییر فرکانس خود با استفاده از تعدادی از فن آوری های مختلف است. اولین استفاده از مفهوم فرکانس پایه در ژانویه سال ۲۰۰۰ بود که اینتل، SpeedStep را معرفی کرد که فرکانس پردازنده را هنگامی که در حالت خاموش یا فعالیت کم  بود کاهش داد. به تازگی، اینتل و AMD “اورکلاکینگ خودکار” را معرفی کرده اند. Turbo Boost اینتل (که در مارس ۲۰۰۹ معرفی شد) و Turbo Core AMD (که در آوریل ۲۰۱۰ معرفی شده است) با استفاده از روش های مشابه، اگر چه بسیار متفاوت است، اجازه می دهد که CPU فراتر از فرکانس پایه آن بکار رود، تا در صورت نیاز عملکرد را افزایش دهد.در عصر دیجیتال با ما همراه شوید.

 

آیا فرکانس پایه CPU هنوز جز مشخصات مطرح است؟

 

حدود ۱۳ سال است که CPU قادر به تغییر فرکانس خود با استفاده از تعدادی از فن آوری های مختلف است. اولین استفاده از مفهوم فرکانس پایه در ژانویه سال ۲۰۰۰ بود که اینتل، SpeedStep را معرفی کرد که فرکانس پردازنده را هنگامی که در حالت خاموش یا فعالیت کم  بود کاهش داد. به تازگی، اینتل و AMD “اورکلاکینگ خودکار” را معرفی کرده اند. Turbo Boost اینتل (که در مارس ۲۰۰۹ معرفی شد) و Turbo Core AMD (که در آوریل ۲۰۱۰ معرفی شده است) با استفاده از روش های مشابه، اگر چه بسیار متفاوت است، اجازه می دهد که CPU فراتر از فرکانس پایه آن بکار رود، تا در صورت نیاز عملکرد را افزایش دهد.با ترکیبی از هر دوی این فن آوری ها، سرعت پردازنده با توجه به میزان بارگذاری روی آن، متفاوت خواهد بود. این جای تعجب دارد که چگونه پردازنده های مدرن زمان کمی را صرف فرکانس پایه واقعی خود میکنند. از آنجایی که CPU های کنونی با توجه به میزان بارشان می توانند به صورت پویا خود را با فرکانس پایه تنظیم کنند، بررسی هایی درمورد اینکه آیا فرکانس پایه یک پردازنده مفهومی است که در مورد پردازنده های مدرن به کار میرود یا خیر؟

فرآیند سنجش

هر کامپیوتری که ساخته میشود، از طریق یک مجموعه گسترده ای از معیارها مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفته می شود. در طی این معیارها داده هایی از جمله CPU، GPU، سرعت فن و فرکانس CPU , GPU ارزیابی میشود.

آنچه که در همه این بررسی ها مشترک است این است که CPU همیشه باید دارای خنک کننده مناسب باشد که حرارت تولید شده توسط اینتل یا AMD بر روی کارایی وسرعت آن تاثیری نداشته باشد.

تست این ویژگی ها مجموعه ای از معیارهایی است که میزان های متغیر بار بر روی CPU مورد بررسی قرار میگیرد. این مجموعه معیار شامل آزمون های زیر است:

محدوده فرکانس CPU

برای اینتل، پردازنده های Core i3 نسبت به مدل های دیگر متفاوت هستند زیرا از Turbo Boost پشتیبانی نمی کنند. بنابراین چنین CPU هایی دارای فرکانس پایه فوق العاده سریعی هستند که نیازی به اورکلاک کردن دستی ندارند. یکی از چیزهای جالب که متوجه شدیم این است که پردازنده های سطح پایین (i5 4440 و i7 4820K) نسبت به مدل های بالاتر برای هر سوکت در واقع دارای یک Turbo Boost بسیار کمتری هستند.

برای AMD، مقدار Turbo که روی هر پردازنده قرار میگیرید، ظاهرا کمی تصادفی است. بنابر این می توان نتیجه گرفت که مدل های پایین تر با هر تعداد هسته دارای فرکانس توربو پایین تر نسبت به مدل های بالاتر هستند.

از آنجا که پردازنده های اینتل Core i3 از Turbo Boost پشتیبانی نمی کنند، زمانی که نیاز نیست سرعت CPU در حداکثر میزان خود باشد سرعت کلاک هم کاهش می یابد و در صورت نیاز فرکانس پایه به طور ناگهانی افزایش می یابد.

در پردازشگر Intel Core i7 ۴۷۷۰K زمانی که سرعت کلاک پایین است، CPU با سرعت پایه یا حداکثر فرکانس توربو اجرا نمی شود. در عوض، بیشتر با  سرعت ۳٫۷ گیگاهرتز اجرا میشود که این میزان درست مابین فرکانس های پایه و حداکثر توربو قرار میگیرد.

بر خلاف i7 4770K، i7 4820K در واقع زمان مناسب و معقولی را در فرکانس پایه اجرا کرده است. همچنین بر خلاف ۴۷۷۰K ، این CPU تمایل دارد بین فرکانس پایه و توربو عمل کند.

حرکت به Intel Core i7 4770K، ما نتایج بسیار جالبی داریم. در حالی که پردازنده به پایین به عنوان انتظار می رود، CPU در فرکانس توربو یا فرکانس حداکثر اجرا نمی شود. در عوض، بیشتر وقت خود را در حدود ۳٫۷ گیگاهرتز صرف کرده است که درست در وسط بین فرکانس پایه و حداکثر توربو است.

بر خلاف i7 4770K، i7 4820K در واقع زمان مناسب و معقولی را در فرکانس پایه آن صرف کرد. همچنین بر خلاف ۴۷۷۰K، این CPU تمایل دارد بین فرکانس پایه و توربو پرش بدون گذراندن زمان زیادی در میان باشد.

i7 4960X به طور قابل توجهی شبیه i7 4820K است، هر چند که فرکانس از Turbo Boost بسیار بزرگتر است. یک بار دیگر، زمانی که CPU در حال بارگزاری بود، بیشتر وقت خود را در فرکانس پایه یا توربو صرف کرد، به ندرت در هر نقطه ای بین دو عمل می کرد.

درمورد AMD، نتایج به دست آمده از پردازشگر A10-6700 با آنچه که از یک پردازنده مدرن انتظار میرود، تشابه بیشتری دارد. این پردازشگر زمان قابل توجهی را با فرکانس پایه به فعالیت می پردازد، اما عمدتا دارای حداکثر فرکانس توربو یا نزدیک به آن است.

افزایش فرکانس توربو FX-4350 بسیار کم است، اما برای مدت زمان اندکی، و بیشتر یا با فرکانس پایه که حداقل فرکانس Cool ‘N’ Quiet است و یا بعضی مواقع با فرکانسی مابین این دو در حال فعالیت است.

همانند Intel i7 4770K، AMD FX-8350 زمان زیادی را صرف فرکانس پایه و توربو می کند. در واقع بسیار به ندرت در فرکانس پایه یا فرکانس کامل توربو اجرا می شود.

نتیجه

همانطور که انتظار می رود، برای پردازنده هایی که Turbo Boost یا Turbo Core را پشتیبانی نمی کنند (مانند پردازنده های اینتل Core i3) فرکانس پایه دقیقا دارای همان سرعتی است که پردازنده در هنگام بارگذاری سنگین دارد. اما برای پردازنده هایی که از فناوری Turbo اینتل یا AMD پشتیبانی می کنند، سرعت پردازش CPU به شدت متفاوت است و بسته به مدل CPU متفاوت است.

بعضی از پردازنده ها از جمله Intel Core i7 4820K / 4960X و AMD A10-6700 بیشتر وقت خود را در فرکانس پایه و توربو در حال فعالیت هستند و به ندرت مابین این دو فرکانس قرار میگیرد. برخی دیگر مانند اینتل Core i7 4770K و AMD FX-8350 اغلب مابین فرکانس پایه و حداکثر فرکانس توربو در حال فعالیت هستند. با این وجود اینتل Core i3 4440 و AMD FX-4350 عمدتا با فرکانس پایه کار می کنند، حتی زمانی که از توربو پشتیبانی می کنند، به ندرت سرعت آنها از فرکانس پایه فرا میرود.

پس از بررسی های انجام شده این نتیجه به دست آمد که سرعتی که CPU در آن عمل می کند به میزان قابل توجهی به مدل CPU بستگی دارد.

 

دانلود اپلیکیشن اندروید عصر دیجیتال

درباره نویسنده Asrdigital

از دست ندهید

در مورد کارت های گرافیک Nvidia و AMD بیشتر بدانیم

ممکن است شما ندانید که در ساخت یک کامپیوتر، انتخاب GPU کار دشواری است. اگر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *